Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od sallvator » 10 říj 2019 11:11

Zdravím, hned na uvod jde spíše o muj výlev kterej sem nevedel kam hodit, tak mě napadlo forum kde k tomu muže vzniknout diskuze, ale jde o muj subjektivní pohled a potřebu si vylít srdce. Když to nebude nikdo číst tak to chápu. Taky bych hned upozornil že to není pokus o hazení špíny na Apple a rozvíjení teorií jak jde Apple do kytek. Naopak pro mě je momentálně Apple víc sexy než kdy dřív a nemám jim moc co vytknout.

Přešel jsem na Catalinu po pauze kdy sem vynechal Mojave. Celkový dojem je určitě dobrý, vše funguje, nové funkce využívám a hoděj se. Ale nemohl jsem si nevšimnout pár věcí co mě vyloženě příjdou "hloupé" divné nebo možná nedotažené?


1.Propojení OSX s Icloud - Chavlím ještě užší propojení icloudu se systémem, snaha Applu mít to jako na iOS (jeden učet vládne všem) je zřejmá a vítaná ale proč to kurva kluci nedotáhnou do uplného konce? Proč když mi to nově načte i můj profilovej obrazek z icloudu kterej se ukazuje v nastavení v sekci iCloudu a apple ID, mi to ten obrazek nedá do celého učtu macu který se mimochodem nastavuje v uplně jiném místě nastavení.

2. Proč když si hned při nastavení přihlašuji Apple ID, musím potom znovu připojovat ručně aplikaci TV, aplikaci Podcasty, APP store, Aplikaci Hudba...proč to není jako na IOS ze se přihlásím a všechny služby se mi přihlásí k mému iCloudu.

3. Proč se synchonizace zpráv na icloudu nenastavuje v nastavení icloudu jako na IOS ale tato jediná věc se schovává v nastavení aplikace imessage?

4. Proč mi v Lunchpadu zustala škrtlá ikona Itunes která nejde zapnout ale ani sem nepřišel na to jak ji smazat (možná někdo poradí). To samé ikona DVD playeru


Celkově se Apple snaží přibližovat iOS a MacOS, což človeka víc a víc vede k tomu že věci co zná na iOS hledá na stejném místě i v MacOS ale tam jsou jinde. Npř. blbej night mode, kterej je na iOS v nastavení zobrazení a ovládacím panelu vedle night shiftu, na OSX je v obecném nastavení a v bočním panelu je jen night shift. Je to blbost ale když už Apple spojuje vizualně (stejné ikony a názvy položek a celkově uspořádání) tak musí sladit i tohle, jinak to uživatele prostě mate, nakonec to najde ale jinde než kde by očekával.

Taky mě pobavilo hledání vypnutí zvetšování ukazatele myši zatřesením (vim je to tam už několik verzí ale az ted sem si tak řekl ze to vypnu), není to ani v nastavení myši kde by to asi každej hledal, ani ve zpřístupnění v záložce nastavení ukazatele, je to v Nastavení > Zpřístupnění > Monitor > Ukazatel.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od Mironet » 10 říj 2019 11:46

Tak já se přidám s postěžováním si na nové Připomínky. Byl jsem zvyklý mít je permanentně otevřené jako kartu (obdelník na výšku) a swipem po magic mouse přejíždět mezi seznamy. Teď je toto gesto pryč a nejméně jde okno Připomínek zmenšit je obrovský téměřčtverec, který mi na 13'' displeji zabírá třetinu plochy. :(

A co mě teda se*e neuvěřitelně je aplikace Audiobooks na WatchOS6, protože jsem doufal, že do ní přes Knihy v Macu půjdou synchronizovat audioknihy (při běhání rád poslouchám). Jenže Apple to zamkl na audioknihy ze svého obchodu, který v Česku není a troufám si říct, že ani nikdy nebude. Takže mi audioknihy zůstávají v Hudbě a musím si neustále psát číslo kapitoly, kde jsem skončil.

Honzajs
Příspěvky: 302
Registrován: 27 úno 2015 06:08
Bydliště: Praha

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od Honzajs » 10 říj 2019 16:07

Taky se přidám. Než jsem našel, kde se zapíná/vypíná Domácí sdílení, tak jsem si taky zanadával :D
iPhone 15 Pro Max 512GB Blue
MacBook Air M2 15" Blue
AWatch Ultra2
Airpods Pro

Uživatelský avatar
emkei
Příspěvky: 577
Registrován: 31 črc 2012 08:18

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od emkei » 10 říj 2019 17:56

Honzajs píše:
10 říj 2019 16:07
Taky se přidám. Než jsem našel, kde se zapíná/vypíná Domácí sdílení, tak jsem si taky zanadával :D
System Preferences - zadat do search Home Sharing?
Ad prvni prispevek: System Preferences - zadat do search Mouse (jako seste vyjede Shake mouse..)?
life sucker × air consumer

Uživatelský avatar
piXie
Příspěvky: 641
Registrován: 20 zář 2012 09:11

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od piXie » 11 říj 2019 07:07

Celkom slusny fail (neverim ze pisem take blbosti) je dynamicke pozadie, ktore je pekne, ale na 21:9 monitoroch (ktore mam len tie) nie je dobre zacentrovane = zacina to od spodu a polovica ostrova je odrezana, vyzera to strasne. Neverim, ze takutu blbost, pozlatko Apple prehliadol...
iPhone 4S 32GB ❯ iPhone 5S 64GBiPhone 7 Plus 256GB ❯ iPhone 11 128GB
NEW iPad 32GB, WiFi, Cellular, Black, iOS 9.3.5
MacBook Pro 15-inch, Mid 2012 ❯ Mid 2015 ❯ 2017 ❯ MacBook Pro 16-inch, 2019, i9 2,3 GHz, 64 GB, 1 TB

dotcomsk
Příspěvky: 46
Registrován: 17 zář 2012 09:43
Bydliště: Karviná

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od dotcomsk » 11 říj 2019 08:02

Aby som sa pridal. Mám rozsiahlu knižnicu hudby. Uložených cca 1600 vlastných CD v ALAC. Tretí deň sa snaží načítať grafiku. Medzitým stále zmrzne. A Time Macihe sa zaboha nie zálohovať. Chcem späť Snow Leopard. Inštalačné CD mám doma ako relikviu.
iPhone XR 128 GB
Apple Watch SE
iPad Air 2
Mac Studio Apple M1 Max 10-Core CPU 24-Core GPU 32GB 512GB, Apple Studio Display - Standard Glass
MacBook Air 13´ 128GB + 64 GB Nifty
Time Capsule 2 TB
Apple Tv IV

Gwaihir
Příspěvky: 499
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od Gwaihir » 11 říj 2019 09:48

Mironet píše:
10 říj 2019 11:46
...
A co mě teda se*e neuvěřitelně je aplikace Audiobooks na WatchOS6, protože jsem doufal, že do ní přes Knihy v Macu půjdou synchronizovat audioknihy (při běhání rád poslouchám). ... Takže mi audioknihy zůstávají v Hudbě a musím si neustále psát číslo kapitoly, kde jsem skončil.
Zkus aplikaci Documents od Readdle. Hodinky nemám, ale v telefonu přes to pouštím audioknihy.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od Mironet » 11 říj 2019 12:11

Díky, ale asi nerozumím, jak mi v dané věci pomůže aplikace, která nemá vlastní verzi pro WatchOS...?

Uživatelský avatar
Sajfi
Příspěvky: 55
Registrován: 16 čer 2016 07:14

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od Sajfi » 11 říj 2019 15:11

Tak mě štvalo nejvíc to, že jsem nemohl nastavit domácí sdílení, viz. toto vlákno: viewtopic.php?f=4&t=32159 Po té, co jsem to rozlousknul naopak oceňuju, že domácí sdílení funguje i když není spuštěné iTunes (potažmo TV app).

Co mě ale točí teď je to, jak se mi Catalina vnucuje na MB Air, který ale upgradovat nechci, protože na něm mám 32 bit. aplikace. Mám v docku ikonu "předvolby systému", kterou mi hyzdí ošklivá červená "1" (a stejná je i přímo v předvolbách systému u "Aktualizace softwaru"). To, aby se mi v aktualizacích Catalina nenabízela jsem dokázal tímhle příkazem:

Kód: Vybrat vše

sudo softwareupdate --ignore "macOS Catalina"
a případně povolit zpět takhle:

Kód: Vybrat vše

sudo softwareupdate --reset-ignored
, nevíte ale někdo, jak se zbavit i těch odznaků na ikonách?

dík

Sajfi
Sajfi

Mac Mini 2012
MacBook Air 2014
Apple TV 4k

GUAM
Příspěvky: 7
Registrován: 02 čer 2018 20:30

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od GUAM » 12 říj 2019 20:17

Mironet píše:
10 říj 2019 11:46
Tak já se přidám s postěžováním si na nové Připomínky. Byl jsem zvyklý mít je permanentně otevřené jako kartu (obdelník na výšku) a swipem po magic mouse přejíždět mezi seznamy. Teď je toto gesto pryč a nejméně jde okno Připomínek zmenšit je obrovský téměřčtverec, který mi na 13'' displeji zabírá třetinu plochy. :(

A co mě teda se*e neuvěřitelně je aplikace Audiobooks na WatchOS6, protože jsem doufal, že do ní přes Knihy v Macu půjdou synchronizovat audioknihy (při běhání rád poslouchám). Jenže Apple to zamkl na audioknihy ze svého obchodu, který v Česku není a troufám si říct, že ani nikdy nebude. Takže mi audioknihy zůstávají v Hudbě a musím si neustále psát číslo kapitoly, kde jsem skončil.
ono je to s těmi audioknihami ještě horší - nelze vůbec nic upravit - kategorie ( pokud chceš mít rozděleno např dle žánrů ), oprava názvů kapitol ( např. doplnění diakritiky apod ), pokud bys chtěl doplnit grafiku alba tak to asi není možné, seznam kapitol je vidět pouze pokud se kniha začne přehrávat a to je pouze zatím to čemu jsem měl čas se věnovat. Něco lze obejít tak že se to nejprve načte do app Hudba a tam se to vše upraví dle potřeby, ale kategorie se tam přesto neudrží a navíc je to celý zdlouhavý a nesmyslný to takto řešit.
A naposled ani pořádně nevím kde je knihovna audioknih uložená - určitě to není v knihovně Hudby Tam sice zůstala složka Audiobooks i s podložkami ale je to celý prázdný
pokud by někdo věděl něco více budu vděčný za info

lupus
Příspěvky: 2
Registrován: 18 říj 2017 15:23
Bydliště: Česká Lípa, CZ

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od lupus » 13 říj 2019 07:39

cesta k ulozenym datum audioknih je

~/Library/Containers/com.apple.BKAgentService/Data/Documents/iBooks


Ted zrovna premyslim co s tim a jestli to jde nejak presmerovat, protoze jsem mel knihovny iTunes ulozenou na sitovem disku
a diky preneseni obsahu do vlastnich aplikaci mam najednou prilis plny interni disk.

GUAM
Příspěvky: 7
Registrován: 02 čer 2018 20:30

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od GUAM » 13 říj 2019 08:31

Díky za info už jsem to taky našel Mám obdobný problém jenom knih mám přes 300 GB A co v budoucnu při změně na nového Maca ?

trevor12
Příspěvky: 200
Registrován: 27 črc 2014 10:53

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od trevor12 » 13 říj 2019 09:57

Sajfi píše:
11 říj 2019 15:11
Tak mě štvalo nejvíc to, že jsem nemohl nastavit domácí sdílení, viz. toto vlákno: viewtopic.php?f=4&t=32159 Po té, co jsem to rozlousknul naopak oceňuju, že domácí sdílení funguje i když není spuštěné iTunes (potažmo TV app).

Co mě ale točí teď je to, jak se mi Catalina vnucuje na MB Air, který ale upgradovat nechci, protože na něm mám 32 bit. aplikace. Mám v docku ikonu "předvolby systému", kterou mi hyzdí ošklivá červená "1" (a stejná je i přímo v předvolbách systému u "Aktualizace softwaru"). To, aby se mi v aktualizacích Catalina nenabízela jsem dokázal tímhle příkazem:

Kód: Vybrat vše

sudo softwareupdate --ignore "macOS Catalina"
a případně povolit zpět takhle:

Kód: Vybrat vše

sudo softwareupdate --reset-ignored
, nevíte ale někdo, jak se zbavit i těch odznaků na ikonách?

dík

Sajfi
staci z docku odstranit ikonu AppStore, v /Applications si udelat alias a ten presunout do docku

PaladinW
Příspěvky: 35
Registrován: 21 čer 2013 22:32

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od PaladinW » 15 říj 2019 15:36

Strašně se mi na MB Pro 2017 zvýšila spotřeba, řekl bych, že na baterii vydržím dvakrát méně.
iPhone 7s, iMac 27" 2009, Airport, Apple TV 3, iWatch 2, no prostě postižený:)

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od Mironet » 16 říj 2019 08:18

Můžete prosím někdo vyzkoušet?
V Keynote dám export do PDF, jako cíl nastavím Plochu a PDFko se místo na ploše objeví ve složce Náhled na iCloudu.

Má tušení, že to ani není bug, ale Apple se rozhodl, že PDF budeme defaultně ukládat v Náhledu bez ohledu na vlastní nastavení.

sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od sallvator » 16 říj 2019 18:59

PaladinW píše:
15 říj 2019 15:36
Strašně se mi na MB Pro 2017 zvýšila spotřeba, řekl bych, že na baterii vydržím dvakrát méně.
Me teda u stejneho modelu pocitove vydrz stoupla ale mel sem uz hodne zasranej predchozi system a delal sem cistej instal + sem sel z high sierry tak mozna byl Mojave na vydrz lepsi

Tomcat
Příspěvky: 25
Registrován: 30 lis 2012 19:16

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od Tomcat » 17 říj 2019 15:25

Me nefunguje iPhoto synchronizace pres Apple Cloud

Uživatelský avatar
Roclinka
Příspěvky: 106
Registrován: 14 říj 2018 15:39

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od Roclinka » 18 říj 2019 06:05

Mironet píše:
16 říj 2019 08:18
Můžete prosím někdo vyzkoušet?
V Keynote dám export do PDF, jako cíl nastavím Plochu a PDFko se místo na ploše objeví ve složce Náhled na iCloudu.

Má tušení, že to ani není bug, ale Apple se rozhodl, že PDF budeme defaultně ukládat v Náhledu bez ohledu na vlastní nastavení.
Zkousel jsem a u me neni problem. Uklada se tam kam chci já .
 iPhone 11 Pro
 iMac 5K - 27'' 5K
 iPhone 13 Pro
 Apple Watch 4
 iMac 24 M1
 Apple Watch 7
 iPhone 15 Pro
 Apple Studi M1 Max
 Apple Studio Display
 iPad Pro M2


heco9
Příspěvky: 16
Registrován: 26 čer 2013 09:02

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od heco9 » 24 říj 2019 07:48

Ahoj chlapi.

Řešil tady někdo stejný případ?
Nainstaloval jsem Catalinu. A chtělo to po mě přihlášení do na iCloud -> Apple ID. Píše mi to.

"Aktualizace nastavení Apple ID.Některé služby účtu nebudou k dispozici , dokud se znovu nepřihlásíte."

1. Přihlásím se - následně mi to ukáže
2. Zadejte heslo k Macu - Přístupové heslo kterým odemykáte Mac. Zadám heslo...Mac nastavuje ale následně se opět odhlásí a pořád dokola to chce po mě přihlášení.
3. Díval jsem se do klíčenky - není aktivována, tak ji zaškrtnu a znovu se přihlašuji, ale nastavuje to tak samo jako u aktualizace Apple ID.
4. Na Iphone jsem se snažil aktivovat klíčenku - taktéž bez úspěchu.

Nevím zda-li je potřeba odhlásit všechna zařízení a znovu se přihlásit? tak jak píše kolega nebo?

Děkuji za jakoukoliv radu.
Snímek obrazovky 2019-10-24 v 8.34.19 (2).png

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od mberdych » 24 říj 2019 08:27

Mě tohle vyřešil restart počítače. Pak jsem se přihlásil a OK.

heco9
Příspěvky: 16
Registrován: 26 čer 2013 09:02

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od heco9 » 24 říj 2019 08:29

Zkoušel jsem... bohužel nic:/

heco9
Příspěvky: 16
Registrován: 26 čer 2013 09:02

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od heco9 » 24 říj 2019 11:59

Vyřešeno.... kompletně jsem se musel odhlásit ze všech zařízeních a následně přihlásit. Otravné , zdlouhavé , ale úspěšné.

PaladinW
Příspěvky: 35
Registrován: 21 čer 2013 22:32

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od PaladinW » 24 říj 2019 16:51

Vysoká spotřeba vyřešena, na vině je NordVPN.
iPhone 7s, iMac 27" 2009, Airport, Apple TV 3, iWatch 2, no prostě postižený:)

lipon
Příspěvky: 1619
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od lipon » 25 říj 2019 13:34

potom, co ho napadli? :mrgreen:

toncek
Příspěvky: 129
Registrován: 30 črc 2012 11:19

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od toncek » 30 říj 2019 20:54

Zdravím, jak hodnotíte Catalinu po nějaké době? Včera tuším vyšel první setinkový update. Vyplatí se Catalina už nainstalovat nebo jste se setkali s nějakými problémy/nefungujícími aplikacemi?

Honzajs
Příspěvky: 302
Registrován: 27 úno 2015 06:08
Bydliště: Praha

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od Honzajs » 31 říj 2019 16:16

Mně všechno jelo v pohodě od začátku...i po aktualizaci. (MacBook Air, 2014 early)
iPhone 15 Pro Max 512GB Blue
MacBook Air M2 15" Blue
AWatch Ultra2
Airpods Pro

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od Mironet » 31 říj 2019 18:09

Mám problém při probouzení Macu mini, monitor připojený přes HDMI někdy přestane brát signál. Restart přes podržení power buttton, nebo připojení přes USB-C pomůže. Podle internetových fór má stejný problém víc lidí.

sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od sallvator » 03 lis 2019 22:10

Dalsi vec co me stve pritom na minulem osx fungovala je nemoznost vykopirovat cast textu z imessage. Hazi to ty stupidni onalepkovani

KarelP
Příspěvky: 138
Registrován: 17 úno 2013 21:24

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od KarelP » 04 lis 2019 08:05

Stává se mi, že se nenačte webová stránka v prohlížeči. Dělá to Safari i Chrome. Většinou je to po uspání a probuzení počítače. Přitom ve virtualizovaných W10 to na tom samém stroji jede Ok. Pomůže jedině restart. Před aktualizací na Catalina to nedělalo. Divný je, že se to děje na 3 různých počítačích (jsou v jedné síti) ostatní zařízení funguji bez problémů.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od Mironet » 04 lis 2019 17:23

sallvator píše:
03 lis 2019 22:10
Dalsi vec co me stve pritom na minulem osx fungovala je nemoznost vykopirovat cast textu z imessage. Hazi to ty stupidni onalepkovani
Tohle mi funguje.

Honzajs
Příspěvky: 302
Registrován: 27 úno 2015 06:08
Bydliště: Praha

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od Honzajs » 06 lis 2019 08:07

Já teď zjistil, že nefunguje přetahnutí obrazku z Plochy do iMessage
iPhone 15 Pro Max 512GB Blue
MacBook Air M2 15" Blue
AWatch Ultra2
Airpods Pro

sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od sallvator » 06 lis 2019 11:01

Honzajs píše:
06 lis 2019 08:07
Já teď zjistil, že nefunguje přetahnutí obrazku z Plochy do iMessage
To mě jde

Uživatelský avatar
chodec
Příspěvky: 97
Registrován: 04 čer 2013 15:30

Re: Soucasne OSX (Catalina) - par věcí co mě sere

Příspěvek od chodec » 09 lis 2019 18:00

Mironet píše:
31 říj 2019 18:09
Mám problém při probouzení Macu mini, monitor připojený přes HDMI někdy přestane brát signál. Restart přes podržení power buttton, nebo připojení přes USB-C pomůže. Podle internetových fór má stejný problém víc lidí.
Na Mojave se jen "dlouho" probouzel (skoro minutu), kvůli tomu jsem přešel co nejdřív z HDMI na USB-C a problém zmizel. Na Catalinu jsem ale nepřešel.

Odpovědět