ElCapitan nelze instnout

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Uživatelský avatar
jerry00
Příspěvky: 235
Registrován: 14 črc 2012 15:03

ElCapitan nelze instnout

Příspěvek od jerry00 » 04 lis 2019 09:44

El Capitan už pár let používám jako definitivně terminální verzi systému na iMacu ( mid 2011) Kdysi jsem si vytvořil mustr (se softem) , který , když je potřeba jen naklonuju (výměa HDD, SSD ..) Nyní jsem chtěl udělat zase jednou čistou instalaci a narazil jsem. Zkoušel jsem to všemi možnými způsoby ale pokaždé to dospěje jen do hlášky že na tento poč, nelze elCap. nainstalovat, protože chybí nějaké packages. Několikrát jsem si instalaci stahoval z AppStotu, usb instalačku jsem dělal přes terminál i pomocí Disk Makeru , zkoušel jsem to instalovat na SSD ( WD Green, Patriot Burst), i na normální HDD. Pčipojení jsem vyzkoušel na usb, Thunderbolt, vnitřní sata,esata přes TB. Zkoušel jsem i recovery přes internet, zkoušel jsem i aktualizaci z čisté 10.6.8 (kterou normálně z DVD nainstaluju. ) Normáně z usb nainstaluju i HighSierru jen ElCapitan nejde. Na účtu AppStoru mám ElCapitana koupeného v roce 2015. Jebu se s tím 5 dní a výsledek je nula.
Potřebuju udělat čistou, protože někde během instalce softu nebo při klonování dojde k nějakému bugu s oprávněními . Nevím zda to není chyba v OS???
ale abych neměl přístup ani ke své domovské složce je divné. Ale potřebuju vyřešit tu čistou instalaci

Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 657
Registrován: 23 čer 2014 15:42

Re: ElCapitan nelze instnout

Příspěvek od looke » 05 lis 2019 18:30

To samy ja...
nejde_nainstalovat_capitan.jpg
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: ElCapitan nelze instnout

Příspěvek od ra3662 » 05 lis 2019 19:20

Možná nesmysl, ale pokud z flešky nabootuje, pokusil bych se obsah flešky nakopírovat na HDD. Tím tam dostanu systém. Pokus se rozjede, dal bych aktualizovat systém.

Uživatelský avatar
jerry00
Příspěvky: 235
Registrován: 14 črc 2012 15:03

Re: ElCapitan nelze instnout

Příspěvek od jerry00 » 06 lis 2019 13:32

Tak po dalších dnech a pokusech i s druhým iMacem, bylo jasné, že je něco s instalakama. Před lety, kdy jsem to normálně instaloval to fachčilo. Nefunkční byly ty stažené z App Storu i ze share , i ty , co jsem měl uložené z dřívějška. Nejspíš to souvisí buď se Security záplatami nebo s aktualizovaným FW při novějších instalací (Houp Sejry). Každopádně jsem si dneska stáhl instalačku ze nějakého odkazu na , přes terminál jsem udělal USB instalátor a jede to! :D
Pro ostatní:
https://support.apple.com/cs-cz/HT206886

[urlhttp://updates-http.cdn-apple.com/2019/cert/061-41424-20191024-218af9ec-cf50-4516-9011-228c78eda3d2/InstallMacOSX.dmg[/url]

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: ElCapitan nelze instnout

Příspěvek od MichalM.Mac » 10 lis 2019 14:18

Instalátory macOS jsou od digitálně podepsané. Minimálně od 10.7 výše. Platnost certifikátu použité k podepsání teď na konci října vypršela.
Je třeba stáhnout instalátor znovu, nyní s podpisem platným do 2029. Linky a na 10.10+ https://derflounder.wordpress.com/2019/ ... app-store/

Alternativně lze posunout čas systému. Ideálně s počítačem nepřipojeným do Internetu.

Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 657
Registrován: 23 čer 2014 15:42

Re: ElCapitan nelze instnout

Příspěvek od looke » 10 lis 2019 17:44

Nevite, jak z toho InstallOS.dmg udelam instalcni USB? Klikl jsem na InstallOS.pkg, instalace se rozbalila do Aplikaci, ale klasicky prikaz:

sudo /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled1 --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app

vypise pouze:
/Volumes/Untitled1 is not a valid volume mount point.

Tusite nekdo proc?
Dekuju
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

Uživatelský avatar
jerry00
Příspěvky: 235
Registrován: 14 črc 2012 15:03

Re: ElCapitan nelze instnout

Příspěvek od jerry00 » 10 lis 2019 19:24

sudo /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume

MyVolume je název tvé usb flešky .

Sejra:
sudo /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app

mojave:
sudo /Applications/Install\ macOS\ Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume

catalina:
sudo /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume

Odpovědět