Macbook Pro 2009 Mid Nejde přeinstalovat

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Milda03
Příspěvky: 7
Registrován: 16 kvě 2020 15:33

Macbook Pro 2009 Mid Nejde přeinstalovat

Příspěvek od Milda03 » 16 kvě 2020 15:51

Ahoj všem,
moc rád bych poprosil o radu ohledně Macbooku Pro 2009 Mid.
Procesor intel 2,53 Ghz
Ram 8Gb

Řekl jsem si, že bych rád zkusil Apple, jelikož s těmito výrobky jsem neměl žádné zkušenosti. Proto bazarový, starší, kdyby mi např. náhodou neseděl system.
Jde o to, že na něm byl původně systém Snow Leopard, v angličtině a té já moc nehovím.
Nakonec jsem si tedy řekl, že by bylo fajn nainstalovat nový systém a tak jsem postupoval dle návodu, stáhl El Capitana, spustil instalaci... Ale system se nakonec restartoval a od té doby nejel. Vždy zůstal jakoby zamrzlý po zapnutí. Bylo zobrazeno jen jablko a nic více. Pomocí tl. Option jsem se mohl dostat do Správce spuštění, byl tam obnovovací disk nebo co a "nový system" ale ani jedno mi prostě nešlo, vždy se to kouslo při spuštění.
Zkoušel jsem různé restarty apod ale pořád to stejné. Nakonec, po hromadě neuspěchů, jsem přikročil k zoufalému a špatnému kroku. Vymazání, pomocí už ani nevím přesně jaké kombinace kláves jsem se dostal ke správě HDD a zkoušel vymazat oddíl s novým systemem. Nebo upřímně, ani nevím co se přesně stalo.
Chtěl jsem ho tedy nainstalovat pomocí USB disku. Díky TransMacu jsem system El Capitan přesunul na USB Disk (ten jsem předtím pomocí příkazového řádku-jelikož mám už jen pc s windows- přeformátoval do požadovaného formátu. Usb mi Mac vubec nenašel. Zkoušel jsem i starší systemy, nic.
Vypálil jsem tedy na 2vrstvé DVD opět system a skoro- tentokrát mi Mac začal bootovat z CD ale skončilo vše u načítání... pod Jablkem bylo jen kolečko s načítáním, disk se přestal točil a zase to jakoby zamrzlo...
Po přečteí nějakých článků jsem se dozvěděl, že tento Mac, jelikož je to starý model, asi ještě nemí Bootovat z USB.
DVD mi asi nešlo proto, že neumí přečíst dvouvrstvé DVD...
Jak ted prosím pokračovat? Už jsem opravdu zoufalý... Zkoušel jsem sehnat i originální disk se systemem ale zatím se to nedaří.
Druhý Mac nemám.
Prosím o radu zkušenější. Mockrát děkuji za jakoukoli radu.

Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 658
Registrován: 23 čer 2014 15:42

Re: Macbook Pro 2009 Mid Nejde přeinstalovat

Příspěvek od looke » 16 kvě 2020 16:17

to DVD mate s jakym systemem? Staci si koupit nejakou levnou USB DVD mechaniku (mam osobne Verbatim za par set) a pri startu drzet levy alt... Mel jsem MacBooka 2008 a s bootem z USB nemel problem, tim to myslim nebude... Pak si vyberete DVD a zbytek uz asi nebude problem

Jeste bych otestoval harddisk, klidne na PC... Jestli neni poskozeny...
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

Milda03
Příspěvky: 7
Registrován: 16 kvě 2020 15:33

Re: Macbook Pro 2009 Mid Nejde přeinstalovat

Příspěvek od Milda03 » 16 kvě 2020 16:35

DVD je se systemem El Capitan a druhé je se Snow Leopard.
Ted jsem stahl nějaký Snow Leopard o velikosti 4.6 Gb, zkusím ho vypálit na normální DVD a uvidím.
A zároven si tedy jedu do datartu pro externí vypalovačku. Myslíte, že po připojení mechaniky k Macu ji rozpozná a použije?

Když to nevyjde, zkusím na Vaši radu zkontrolovat HDD, děkuji moc.

Dodatek: Tak jsem rozbalil Rar soubor nově staženého systemu a je to ISO. To asi nepůjde vypálit na DVD přes TransMac, že? Jako že to Mac nevezme, když to není dmg. ?

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: Macbook Pro 2009 Mid Nejde přeinstalovat

Příspěvek od likethis » 16 kvě 2020 17:21

Je jedno, co to je za formát obrazu, podstatné je, zda z toho TransMac (neznám ten SW) umí vytvořit bootovací disk pro Mac.

Jinak ten Mac umí bootovat z USB flash.

Pokud se vám to seká takhle jak píšete při spouštění, opravdu bych se podíval na ten disk. Osobně bych to vyřešil nějakou live distribucí Linuxu (jsou různá "rescue cd", ze kterých nabootujete a dostanete se k oddílům disku).

Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 658
Registrován: 23 čer 2014 15:42

Re: Macbook Pro 2009 Mid Nejde přeinstalovat

Příspěvek od looke » 16 kvě 2020 17:50

To DVD musite mit vypalené z .dmg souboru jako obraz... Pokud jste pouze zkopiroval instalator na DVD, tak z nej nenabootujete, pouze ho muzete spustit v uz nainstalovanem systemu... Navic El Capitan tusim z DVD uz nejde, zkousel jsem to a psal mi, ze nemuze pokracovat v instalaci, protoze na medium nejde zapisovat.
Zkusil bych, pokud máte bootovací DVD Snow Leoparda nainstalovat ten, a pak spustit ve Snow Leopardu aktualizovanem na posledni verzi instalator El Capitana a system by sem mel upgradnout...
Nebo si instalaci El Capitana nahrat do Aplikaci a vytvorit si instalacni USB v terminalu:

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/NameofVolume --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app

nebo pres DiskMakerX treba (netusim, jestli terminal ve Snow Leopardu uz toto umi...)

EDIT: Pokud máte .iso Snow Leoparda, zkusil bych to vypálit na DVD třeba v PowerISO pro Windows (bez zaruky), pokud to neumi TransMac... Slyšel jsem že .iso je to samé jako macovský .cdr, což je čistý obraz DVD disku.
V nejhorším případě můžu DVD Snow Leoparda zapůjčit :)
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

Milda03
Příspěvky: 7
Registrován: 16 kvě 2020 15:33

Re: Macbook Pro 2009 Mid Nejde přeinstalovat

Příspěvek od Milda03 » 16 kvě 2020 18:24

Děkuju všem za rady :)
System jsem měl vypálený z .dmg ;) přes TransMac.
Zajel jsem si pro externí mechaniku, připojil k macu, vložil do ní dané DVD ale nenabootovalo to nic. (Držel jsem C)
Použije Mac opravdu externí mechaniku...? Svítila, disk se točil, ale nic se nenačítalo. Možná je ovšem chyba v souboru- stáhnu jiný system, odjinud a opět vypálím a uvidíme.

Gwaihir
Příspěvky: 499
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Macbook Pro 2009 Mid Nejde přeinstalovat

Příspěvek od Gwaihir » 19 kvě 2020 09:33


Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4640
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Macbook Pro 2009 Mid Nejde přeinstalovat

Příspěvek od ra3662 » 19 kvě 2020 14:38

Odkud jsi, snad se najde dobrá duše a pomože.

Uživatelský avatar
Johny004
Příspěvky: 43
Registrován: 10 dub 2014 12:40
Bydliště: Krupka
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook Pro 2009 Mid Nejde přeinstalovat

Příspěvek od Johny004 » 21 kvě 2020 04:27

Jestli jsi z Ústeckýho kraje, nainstaluju ti ho
 iPhone 11 Pro 64 GB
 iPad 2017
 MacBook Air 2018
 AirPods Pro / BeatsX / Beats EP / UrBeats / Beats Solo 3 / Marshall Major 2 BT
 TV 4
 Time Capsule 4 TB (Seagate Barracuda)
'iMsg: libormacak@icloud.com'
https://slapunaplyn.cz

Uživatelský avatar
kubart
Příspěvky: 57
Registrován: 24 lis 2014 02:06

Re: Macbook Pro 2009 Mid Nejde přeinstalovat

Příspěvek od kubart » 10 črc 2020 23:56

jak to nakonec dopadlo?
řeším lehce podobný problém

Saxofonista
Příspěvky: 1
Registrován: 12 črc 2020 10:07

Re: Macbook Pro 2009 Mid Nejde přeinstalovat

Příspěvek od Saxofonista » 12 črc 2020 10:09

Dobrý den, řešil jsem podobný problém - vyskočila hláška OS nelze nainstalovat - po několikadenním hledání vyřešeno pomocí změny data o dva roky zpět (pomocí terminalu), chyba tam je v nějakém certifikátu

Uživatelský avatar
kubart
Příspěvky: 57
Registrován: 24 lis 2014 02:06

Re: Macbook Pro 2009 Mid Nejde přeinstalovat

Příspěvek od kubart » 12 črc 2020 20:40

jak to nakonec dopadlo?
řeším lehce podobný problém

Odpovědět