Synology NAS DS216

Máte téma nebo dotaz, který nevíte, kam zařadit? Vložte jej do této sekce a my pro něj najdeme správné zařazení a snad i odpověď.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Schumi, Hallfdann

Odpovědět
Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Synology NAS DS216

Příspěvek od ra3662 » 10 čer 2020 16:19

V NAS Synology mám 2x WD RED 3TB cache 64 MB. Bohužel jeden odešel do křemíkového nebe, alespoň NAS si to myslí SMART chyba. Už měl své za sebou 3,5 roku. Pokud koupím stejný nevidím problém, ale dnešní WD RED disky už mají i cache 256 MB. Pokud jej tam dám nebude se bít jeden disk s cache 64 MB a druchý s cache 256 MB? Předpokládám že i ten druhý odejde cca do 1 roku a pak už se nemusí disky s cache 64 MB prodávat a řešil bych stejné dilema. Díky za názory.
Nekamenujte mne že to mám řešit na Synology fóru, určitě se to bude hodit i někomu zdejšímu a Synology je zde určitě hojně využíváno.

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Synology NAS DS216

Příspěvek od mberdych » 10 čer 2020 17:37

Myslím, že to bude jedno, ale protože disky v RAID1 (pokud máš takovou konfiguraci) zapisují v jednu chvíli, tak to celé bude rychlé jako pomalejší disk z té dvojice.

Uživatelský avatar
jeyare
Příspěvky: 19
Registrován: 03 dub 2020 14:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Synology NAS DS216

Příspěvek od jeyare » 11 čer 2020 07:14

1. v prvom rade sa pozrite na Part Number toho WD RED, ktory chcete ponechat v NAS. Napiste sem
2. Ak ten disk obsahuje CMR technologiu zaznamu, tak k nemu treba hladat rovnaky typ disku. Inak Vam bude padat RAID.
3. Ak ten disk je SMR a chcete nadalej pouzivat SMR v RAID (co je problem), tak treba zvazit uplnu vymenu. Taky SMR disk by som ponechal ako externy na backup obsahu Vasej NAS. Na to je ok.
4. nehladajte disky podla kapacity, inak sa moze stat, ze kupite lacny disk, ktory vam vydrzi len 3,5 roku. A v cene o malicko vyssej ste mohli ziskat 2x zivotnost a zasadne zvysenie rychlosti.


Btw:
rozdiel v cache nema nic spolocne s rychlostou RAID1. Naopak, plati pravidlo,ze v RAID1 je potreba mat identicke disky s identickym PN a firmware, inak sa zacnu diat veci ako rozdielny zaznam na jednom a druhom disku = write hole.

Kedze v pripade SW RAID riesenia je pri mirror (RAID1) vyberany pre write operaciu disk nahodne, tak si sposob finalneho zapisu riesi logika v firmware disku. Tento problem sa da vyriesit tak, ze nepouzijete standardny ext4 file system, ale btrfs. Zial Vasa NAS patri do rady zakladnych, ktora tento pokrocily FS nepodporuje.

V tejto sekcii nasho fora najdete detailne informacie k diskom do NAS, ktore su pouzitelne i pre ine ucely:
https://www.synoforum.com/forums/hdd-ss ... dation.88/
staff member from independent Synology (not only) forum at https://synoforum.com partner of macforum.cz

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Synology NAS DS216

Příspěvek od ra3662 » 11 čer 2020 14:48

@jeyare
ad 1/ WD30EFRX-68EUZN0
ad 2/ asi tedy CRM záznam (...EFRX)
ad 3 / jestli CRM tak bod padá
ad 4/ nehledám podle kapacita, dostal jsem před 3,5 lety dar a nic jsem nemohl ovlivnit (Synolody DS216 2x 3TB), bohužel už má asi svoje za sebou. Je pravda že uvažuji o výměně obou disků, ale momentálně nejsem finančně uspokojen. Zvážil jsem tedy variantu výměny jednoho disku který pak můžu použít i jinde.

S firmware si mne nepotěšil:(

Uživatelský avatar
jeyare
Příspěvky: 19
Registrován: 03 dub 2020 14:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Synology NAS DS216

Příspěvek od jeyare » 11 čer 2020 16:16

ano WD30EFRX-68EUZN0 je CMR
potom treba k tomuto disku hladat identicku nahradu, ak to ma bezat ako RAID1 (SHR) v 2 bay NAS
teda WD30EFRX 5400ot/64MB cache

problem samotnych WD RED je v tom, ze su konstrukcne vytvorene pre maly rocny workload = 180TB/rocne. Co je cca 493GB/den. pre obcasne presunutie 4k filmu o velkosti 60GB je to dostatocne. Pre denne zalohy max. dvoch obcasne pouzivanych domacich computerov na hrane (1 baremetal + 1x week/incremental). Ono sa to nezda, ale ten workload sa pocita pre kazdu operaciu write i read. Potom klesa zivotnost. Ludia casto maju NAS na mieste, kde sa chladi malo, alebo nedostatocne. A teplo je zabijak diskov.

Do buducna, ked sa zadari si treba zvolit Synology Plus seriu, ktora uz dokaze BTRFS a mnoho dalsich prijemnych vlastnosti z Enterprise NAS v cene domacej NAS. Rozdiel v cene nie je az taky velky, avsak ta pridana hodnota je k nezaplateniu. Ale kazdy musi niekde zacat. Respektujem to.

Vela zdaru.
staff member from independent Synology (not only) forum at https://synoforum.com partner of macforum.cz

Odpovědět