Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
lvipsouk
Příspěvky: 8
Registrován: 27 čer 2020 05:57

Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od lvipsouk » 27 čer 2020 05:59

Ahoj Lidičky.
Potřebuji pomoc. Chci si zálohovat fotky a videa z Icloudu na externí HDD. Bohužel jsem asi amatér a vůbec se to nedaří.

- Když chcu fotky a videa stáhnout přímo z webu Icloud.com na svém macbooku, tak mi to nabídne, že mohu stáhnout pouze 1000 fotek najednou a já jich mám na icloudu asi 16 000. Takže si nedokážu představit, když stáhnu oněch 1000 fotek, jak budu hledat kde jsem skončil a stahovat dalších 1000 a tak pořád dokola.

- Když jsem to zkoušel přímo přes aplikaci fotky na svém Macbooku, tak vše vypadalo růžově. Fotky a videa se začali stahovat a v průběhu stahování jsem si je mohl i na externím HDD kontrolovat a otevírat. Problém však nastal, když bylo stahování ukončeno. Po odpojení externího HDD a jeho znovu zapojení do mého macbooku už fotky a ani videa není možné otevřít a prohlížet. Všechny ostatní data co mám na externím HDD nahrané z minulosti mohu prohlížet atd, ale bohužel složka se zálohou fotek z Icloudu je vidět, ale fotky se nenačtou a jen jakoby načítají třeba hodinu, ale ani jedna fotka a video se neukáže. Přitom externí HDD ukazuje o 250 GB uložiště méně, tak to trochu nechápu, kde je zakopanej pes.

Budu moc rád za Vaši pomoc.
Tibor

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od ra3662 » 27 čer 2020 08:02

Co se stane když na externí disk nahraješ fotku staženou třeba z netu? Půjde poté otevřít?
Jakou extenzi mají stažené fotografie?
Když ji překopíruješ přímo ze složky "Master" v knihovně fotografií taky nejde otevřít?

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od mberdych » 27 čer 2020 10:52

Pokud jde jen o zálohu, tak doporučuji v aplikaci fotky na macu dát soubor - export, tam vybrat že chceš originální fotky a případně jestli je má rozdělit do adresářů dle datumu a vybrat externí disk. Pak to poběží (pro 16000 fotek to chvíli trvat bude) a budeš mít zálohu.

Příště už jen označit ty co jsou od poslední zálohy a znovu udělat export.

lvipsouk
Příspěvky: 8
Registrován: 27 čer 2020 05:57

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od lvipsouk » 28 čer 2020 18:31

ra3662:
Nevím, jak to myslíš? Ano, když stáhnu z netu jakoukoliv fotku na Externí HDD, tak jde otevřít. Teď se nebavím o fotce z Icloudu.

Tady k tomu: Když ji překopíruješ přímo ze složky "Master" v knihovně fotografií taky nejde otevřít?
To jsem nezkoušel, vždy jsem dělal přímo přes položku SOUBOR - EXPORT FOTOGRAFIÍ. Zkusím tvoji radu klasicky označit všechny fotky a pak je klasicky přetáhnout na externí HDD složku. že mě to nenapadlo hned. Asi už stárnu.
Děkuji za tip RA3662

Mberdych:
Tobě taky díky za reakci.

Určitě zkusím variantu co píše ra3662 a dám vědět, jestli jsem pochodil.

Přeji fajn večer....

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od Zeggjk » 29 čer 2020 08:14

Možná jsem nepochopil přesně dotaz, ale co zálohujete a proč to vlastně zálohujete? Když to vezmu podle sebe. Mám fotky na iCloudu (přes 17 tisíc fotek a necelou tisícovku videí). Zároveň mám tyto fotky i v aplikaci Fotky na Macu. Protože mám v nastavení aplikace Fotky zapnuto "Stáhnout původní položky do tohoto Macu", znamená to, že mám na disku svého Macu přesný obraz toho co mám i na iCloudu. Dále mám zapnuto automatické zálohování na NAS pomocí TimeMachine a jednou za cca 14 dnů přes TimeMachine zálohuji i na externí disk co mám v šupliku.

Vykašlete se na ruční "zálohování" a stahování někam na HDD a nechte to na systému.
1. fotky máte na iCloudu
2. zapněte si v nastavení aplikace Fotky "Stáhnout původní položky do tohoto Macu" = fotky máte na disku tzn. záloha toho co je na Icloudu
3. nastavte si zálohování pomocí TimeMachine (na ext.disk nebo na NAS jestli máte) = druhá záloha toho co máte na iCloudu.

A jestli máte aplikaci Fotky nastavenu podle bodu 2, a prostě chcete tu ruční zálohu na externí disk, tak stačí, když jen překopírujete pomocí Finderu z adresáře Obrázky knihovnu "Knihovna Fotky" na ten externí disk.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

lvipsouk
Příspěvky: 8
Registrován: 27 čer 2020 05:57

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od lvipsouk » 30 čer 2020 06:30

Zeggjk:
Díky za reakci. Teď přesně nevím jestli to mám, jak píšete - "Stáhnout původní položky do tohoto Macu".
Ale pokud Fotky a videa zabírají zhruba 250GB dat na Icloudu, tak se asi těžko uloží na MacBook, kde mám uložiště 128GB.

Mám zhruba 14 800 fotek a 900 videí. A proč si chcu zálohovat. Nechce se mi platit 250,- měsíčně za Icloud + chci fotky mít někde jinde než na Icloudu.

Zkoušel jsem to klasické stahování, jak radil RA3662. Označil jsem si ve fotkách jenom videa zhruba 900 a ty jsem přetáhl do složky na externím HDD. Stahování započalo trvalo přes noc, ale bohužel se stáhla jen polovina videí a přitom to hlásí úspěšně staženo. Nechápu.

Když to takhle chci udělat s fotkama a oněch 14 800 fotek chci přetáhnout do složky na externí HDD, tak to bohužel nejde vůbec.

Zkusím ještě ten TimeMachine, snad to půjde.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od ra3662 » 30 čer 2020 07:06

Tak jsme se dostali o krok dál.
Problém bude asi v nepřítomnosti originálu na počítači.
Než věnovat hromadu času experimentům, je lepší to stáhnout po těch 1000 fotkách přímo z webu.
Nevidím problém v hledání kde jsem skončil. Přepnu si nahoře na okamžiky a mám přesné datum "od-do", označím povolený počet a dám "stáhnout vybranou položku".
Provedu 16x a je hotovo. Spočítej si čas který jsi do toho vrazil a výsledek je "0".

lvipsouk
Příspěvky: 8
Registrován: 27 čer 2020 05:57

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od lvipsouk » 30 čer 2020 09:09

Vždyť jsem říkal, že jsem amatér :-).

Dnes večer na to juknu a dám info. Moc všem děkuji za pomoc.

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od MichalJ » 30 čer 2020 09:37

Jestli sem to pochopil tak nechcete platit za icloud a máte malý disk v macu, takže chcete zálohovat a pak mazat z icloudu?

Co přesně znamená "Když jsem to zkoušel přímo přes aplikaci fotky na svém Macbooku"? když ve Photos vyberu fotku a dám "exportovat originál" tak se mně originální fotka uloží tak kam si vyberu a musí to normálně fugovat. A nebo vyberu "exportovat" a pak se mně vyexportuje jpeg se všemi úpravami.

lvipsouk
Příspěvky: 8
Registrován: 27 čer 2020 05:57

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od lvipsouk » 30 čer 2020 09:52

MichalJ:
Jestli sem to pochopil tak nechcete platit za icloud a máte malý disk v macu, takže chcete zálohovat a pak mazat z icloudu: ANO

Co přesně znamená "Když jsem to zkoušel přímo přes aplikaci fotky na svém Macbooku":
Otevřel jsem v macbooku fotky označil vše comad + A a normálně přetáhl do složky externího HDD. Více o nezdaření výše.



když ve Photos vyberu fotku a dám "exportovat originál" tak se mně originální fotka uloží tak kam si vyberu a musí to normálně fugovat. A nebo vyberu "exportovat" a pak se mně vyexportuje jpeg se všemi úpravami:

Toto jsem dělal. Bohužel po exportu na externí HDD, nešla ani jedna fotka otevřít a ani jedna fotka nebyla na externím HDD vidět a to i přesto, že mi to na externím HDD vzalo oněch 250GB.

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od mberdych » 30 čer 2020 11:40

No a jde na ten externí disk uložit něco jiného aby to bylo čitelné?

Co to je není vidět? Ve finderu nejsou ty soubory vidět? Jaký formát má ten disk?

lvipsouk
Příspěvky: 8
Registrován: 27 čer 2020 05:57

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od lvipsouk » 30 čer 2020 11:51

Mberdych:
Cokoli uložím na externí HDD, tak funguje, jak má. Jediné co není "vidět" nefunguje, tak jsou fotky a videa, která se snažím exportovat na externí HDD.
Ano ve finderu nejsou exportované fotky a videa vidět, ale i přesto zabírají místo.

Disk je určitě v pořádku.

Formát mám nevím jestli fat32, nebo NFTS. Teď z hlavy nevím.

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od MichalJ » 30 čer 2020 11:52

Moment, jednou říkáte že to přetahujete a jednou že dáváte export. Dělal jste to dvakrát?

Exportovat originál vezme zdrojový soubor a bez jakékoliv úpravy ho exportuje tam kam vyberete.
Přetažení je stejné jako "export" a to vyexportuje jpeg, na místo kam ho vyberete.

V obou případech to pak je normálně čitelné.

lvipsouk
Příspěvky: 8
Registrován: 27 čer 2020 05:57

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od lvipsouk » 30 čer 2020 12:09

MichalJ

Určitě jsem to dělal dvakrát. Když nešla jedna varianta, tak jsem zkusil druhou variantu.

1.
Když dám export fotografií a videí, tak vše proběhne, ale není žádný soubor vidět, který jsem exportoval na externí HDD, ale i tak z externího HDD ubude kapacita. Když tu složku na externím HDD otevřu, tak je prázdná a běhají tam jen ručičkové hodiny a nad nimi je napsáno "načítání" A načítá to třeba 30 minut a stejně se nic nenačte, ale místo na externím disku ubude.

2.
Když jsem včera zkoušel přetahovat videa z aplikace fotky na macbooku do složky na externí HDD, tak namísto označených 900 videí, které jsem označil v aplikaci fotkyy se na externí HDD stáhne necelých 400 videí. Nechápu proč. A ano při této variantě stahování těch necelých 400 videí na externím HDD normálně vidím a spustím.

Celé mi to přijde absurdní, ale asi fakt něco dělám špatně, nebo nevím.
Zkusím dnes ten TimeMachine + externí HDD a uvidím.

filipvele
Příspěvky: 189
Registrován: 17 dub 2014 13:41

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od filipvele » 30 čer 2020 12:23

No, já se domnívám, že celý zakopaný pes je v tom, že se vám nevejdou originály na interní úložiště. Já osobně bych to řešil tak, že bych na externí HDD přesunul celou knihovnu fotografií z interního disku a posléze nechal stáhnout originály. Photos pro mac nemá s externí knihovnou žádný problém, jen se halt na fotky nedostanete bez externího HDD. Prohlížet můžete přes webové rozhraní, bude-li třeba.

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od mberdych » 30 čer 2020 12:40

A není problém, že ten export teprve začne, ale tím, že fotky v originálu musí stáhnout z iCloud a trvá to jen dlouho, než to reálně začne? Ve Photos je v horní listě vidět průběh.

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od MichalJ » 30 čer 2020 12:49

filipvele píše:
30 čer 2020 12:23
No, já se domnívám, že celý zakopaný pes je v tom, že se vám nevejdou originály na interní úložiště.
To ne. Když to bude fotka, která je na icloudu a v macu je jenom zmenšený náhled, tak se v případě že ji chci exportovat (a nebo upravovat) stáhne na pozadí sama a vyexportuje se originál. Pro uživatele je to transparentní a v podstatě je mu jedno jestli má v macu originál a nebo má originál jenom v icloudu.

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od Zeggjk » 30 čer 2020 17:15

Pro vás jako nejlepší řešení bych viděl přesunout knihovnu fotek na ten externí disk. Nechce-li se vám dávat cenu 5 piv měsíčně za 2TB dat v iCloudu, tak si pokud možno kupte NOVÝ externí disk s USB3 rozhraním.Ten naformátujte přes diskovou utilitu na "MAC OS rozšířený (žurnálovaný)", název disku dejte třeba Fotografie. Pak přesuňte knihovnu "Knihovna Fotky" z vašeho adresáře obrázky na ten externí disk Fotografie. Spusťte aplikaci Fotky, bude se ptát, kam zmizela knihovna, tak ji určíte, že ted má knihovnu fotek na externím disku. Až aplikace Fotky naběhne (zobrazí se vám i vaše fotky), tak v nastavení nastavte "Stáhnout původní položky do tohoto Macu" a nechte to asi přes noc (dvě-tři noci podle rychlosti vašeho internetu) běžet, než se stáhnou všechny originály na ten váš externí disk. Až to bude, tak si můžete celou knihovnu zazálohovat prostě tak, že si připojíte k macu oba externí disky a jen zkopírujete knihovnu "Knihovna Fotky" z externího disku Fotografie na ten váš starý stávající externí disk.

Poznámka k vašemu stávajícímu ext. disku: NTFS asi nebude jak píšete to by neuměl na něj MAC nic zapisovat a byl by jen pro čtení. FAT32 bych vám moc nedoporučoval používat např. omezení max velikosti souboru na 4GB. Pokud disk chcete používat mezi WIN a MAC světem, tak ho naformátujte na extFAT. Pokud ho máte jen pro MAC, tak fo naformátujte na MAC OS rozšířený (žurnálovaný). Před formátováním si samozřejmě musíte někam odsunout data - třeba na ten nový externí disk :-)

Podle mě, je toto pro vás, vzhledem k vašim znalostem IT, nejlepší řešení. To nemyslím nějak špatně, každý umí a zná něco jiného. Mac je ideální pro uživatele, kteří jsou opravdu IT amatéři, ale jen pokud se nechtějí odchýlit od řešení, jak si to vymyslel Apple. A Apple to vidí jako optimalizované úložiště fotek na malém disku, celá knihovna fotek na Icloudu, uživatel vyfotí iphonem foto, to se automaticky uloží na icloud, z icloudu se stáhne do macu. Uživatel má fotky všude a o nic se nestará. Jen si musí zaplatit ten prostor na iCloudu.

Ještě snad poznámka. Ta investice do dalšího disku je opravdu nutná, protože jestli vypnete iCloud, tak mít data fotek jen na jednom disku, tak to je nejlepší cesta, jak o všechny fotky přijít. Proto rozhodně dva disky.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

lvipsouk
Příspěvky: 8
Registrován: 27 čer 2020 05:57

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od lvipsouk » 30 čer 2020 17:48

Děkuji za reakce.
Možná měsíčně oželím těch pět piv a bude po problému.

S těma dvěma HDD s Váma souhlasím. Měl jsem 2 TB SSD externí a z ničeho nic kaput. Tak jsem si koupil 2 TB klasickej diskovej s USB 3.0 a zatím jede.

I přesto Vám všem moc děkuji za Vaše reakce.

Tibor

Uživatelský avatar
jerry00
Příspěvky: 235
Registrován: 14 črc 2012 15:03

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od jerry00 » 03 črc 2020 05:59

Pro všechny co potřebují NTFS a ZDARMA :
Hasleo NTFS for Mac je to od 10.7-10.15 sice šíleně pomalé, ale funguje to:
Najdete zde:https://www.easyuefi.com/ntfs-for-mac/ntfs-for-mac.html

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Záloha dat z iCloudu na externí HDD

Příspěvek od Zeggjk » 03 črc 2020 07:45

V ofiko AppSturu je třeba toto: https://apps.apple.com/cz/app/ntfs-assi ... l=cs&mt=12
Už nevím, jestli to bylo zadarmo, nebo jsem za to něco málo zaplatil. Pro verze stojí 259,-Kč. Ale tahle bez PRO je taky šíleně pomalá (jak je rychlá PRO nevím). Na občasné nakopírování dat na NTFS disk to stačí, ale rozhodně ne na zálohu či kopírování 150GB knihovny fotek :-)
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Odpovědět