Kupa macbooku

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Lukas6161
Příspěvky: 4
Registrován: 08 říj 2020 16:17

Kupa macbooku

Příspěvek od Lukas6161 » 08 říj 2020 16:40

Zdravim,
chcel by som si kupit macbook.Doteraz som pouzival windows, takze nemam moc skusenoti s macbookom. Hladam macbook na normalne pouzivanie ako emaily atd...ale okrem klasickeho pouzivania, by som chcel aby zvladal aj strih videa a pracu vo Photoshope. Nie som profesional v spracovani videi, ale je to moje hobby. Rad by som aby macbook zvladal bezproblemov programy ako Adobe Priemere Pro a dalsie programy na upravu fotiek a videi...potreboval by som, aby bezproblemov zvladal videa z dronu, zrkadlovky, drona...ale nepotrebujem to na profesionalnej urovni, len aby to vsetko islo bez sekania. Aky co najlacnejsi macbook (aky typ) by som si mohol kupit, aby splnal mje poziadavky ?
Ďakujem pekne za rady

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Kupa macbooku

Příspěvek od mberdych » 08 říj 2020 18:04

Můj názor. Na videa a obecně do budoucna 16GB paměti, procesor na rekreační video je relativně jedno (déle si počkáte), ale jinak to není zase tak zásadní element. Osobně bych se z tohoto důvodu vyhnul novému Airu, který má s chlazením problém. Takže lépe Pro. Disk dle svého, ale 128GB na toto použití těžko, 256GB a případně externí disk pro střih a více je super.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupa macbooku

Příspěvek od rony » 08 říj 2020 18:27

ak chces novy, tak akykolvek mac. a pripajam sa ku kolegovi vyssie: aspon 16 GB RAM, aspon 256 GB SSD, radsej 512 ak to ma byt laptop.

Zvysok je uz subjektivne - mozno chces viac vydrz baterie, lepsiu grafiku, lepsiu konektivitu (viac portov), podpora viac monitorov a podobne.


ak hovoris o bazarovom, tak starsie 5 rokov velmi opatrne. Mladsie ako 5 rokov su vospolok v pohode ale bacha na tie parametre a mozno zname problemy niektorych modelov (motylkova klavesnica, displeje) a prevadzkovy stav - kapacita baterky (pocet cyklov)...
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
chobotnice
Příspěvky: 14
Registrován: 27 zář 2020 13:10

Re: Kupa macbooku

Příspěvek od chobotnice » 10 říj 2020 19:04

mberdych píše:
08 říj 2020 18:04
Můj názor. Na videa a obecně do budoucna 16GB paměti, procesor na rekreační video je relativně jedno (déle si počkáte), ale jinak to není zase tak zásadní element. Osobně bych se z tohoto důvodu vyhnul novému Airu, který má s chlazením problém. Takže lépe Pro. Disk dle svého, ale 128GB na toto použití těžko, 256GB a případně externí disk pro střih a více je super.
Na střih videa ve Final Cutu Pro X či iMovie či Blackmagic design Davinci Resolve stačí 8 GB RAM. Na střih videa není potřeba mít velký disk. Navíc existují externí, NASy a další řešení. Tazatel chtěl používat Adobe Premiere Pro, ale to extrémní nedoporučuji, protože není odladěné je extrémně náročné a seká se a padá.

Uživatelský avatar
chobotnice
Příspěvky: 14
Registrován: 27 zář 2020 13:10

Re: Kupa macbooku

Příspěvek od chobotnice » 10 říj 2020 19:09

rony píše:
08 říj 2020 18:27
ak chces novy, tak akykolvek mac. a pripajam sa ku kolegovi vyssie: aspon 16 GB RAM, aspon 256 GB SSD, radsej 512 ak to ma byt laptop.

Zvysok je uz subjektivne - mozno chces viac vydrz baterie, lepsiu grafiku, lepsiu konektivitu (viac portov), podpora viac monitorov a podobne.


ak hovoris o bazarovom, tak starsie 5 rokov velmi opatrne. Mladsie ako 5 rokov su vospolok v pohode ale bacha na tie parametre a mozno zname problemy niektorych modelov (motylkova klavesnica, displeje) a prevadzkovy stav - kapacita baterky (pocet cyklov)...
Na střih videa ve Final Cutu Pro X či iMovie či Blackmagic design Davinci Resolve stačí 8 GB RAM. Velký interní disk nemusí být potřebný. Navíc existují externí disky, NASy apod. Za mně i MacBook Pro Late 2013 je dostatečný na střih videa, ale nechápu v čem by měli být podle Vás špatné. Baterka se dá později vyměnit.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupa macbooku

Příspěvek od rony » 11 říj 2020 09:29

isteze, prezijes s 8 gb ram. no z roznych dovodov radime dolezitost tohto parametru na prve miesto a radime optimalne cislo pre dnesnu dobu s ohladom na buducnost. Dalsi OS a dalsie verzie app mozu tuto ram potrebovat.

isteze, prezijete dlhodobo aj tak, ze so sebou nosite externy disk a pred pracou ho pripajate. napriek tomu v dnesnej dobe odporucame kapacitu storage na druhom mieste v dolezitosti vyberu a zaroven odporucame istu minimalnu kapacitu tak, aby a to najma v pripade prenosneho zariadenia bola praca komfortnejsia a bolo mozne pracovat bez trvale pripojeneho externeho storage.

mal som laptop s 128gb storage a dakujem neprosim, neodporucam nakolko bez trvale pripojeneho disku to neslo.

isteze laptop z roku 2013 je fajn, urcite bude fungovat a urcite s nim prezijete nejaky ten rok. napriek tomu radim optimalne kupovat taky hardware, aby bol schopny bez vacsich investicii precit viac nez nejaky ten rok ci dva, aby bol schopny znesitelne fungovat pod najnovsim macos i tym buducim.

samozrejme je mozne poradit i kupu prechodky, hw, ktory bude znesitelny obmedzene obdobie a potom si majitel vytiahne znova peniaze a kupi dalsi. i to je relevantne funkcne riesenie.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Lukas6161
Příspěvky: 4
Registrován: 08 říj 2020 16:17

Re: Kupa macbooku

Příspěvek od Lukas6161 » 14 říj 2020 15:37

Zdravím,

ďakujem veľmi pekne za rady. Môj budget je max 20 000 kč. Chcem kupit pouzivany, nakoľko si myslí, že nový je pre mna zbytocne kupovat. Co sa tyka tych videi, tak v podstate mi je jedno v akom budem pracovat programe, robil som aj vo Filmore a bol som celkom spokojny. Len mi ide o to aby mi to nesekalo. Určite by som ho chcel mať na min. 3 roky.
Vedeli by ste mi poradiť, aky laptop by bol teda pre mna najlepsi ?
Rozmyslal som, že kupit aj iny laptop ako Mac za tento rozpocet ? Myslite si, že by bolo lepsie kupit nejaky laptop s windowsom ?
Ďakujem veľmi za rady

Lukas6161
Příspěvky: 4
Registrován: 08 říj 2020 16:17

Re: Kupa macbooku

Příspěvek od Lukas6161 » 14 říj 2020 15:40

Zdravím,

ďakujem veľmi pekne za rady. Môj budget je max 20 000 kč. Chcem kupit pouzivany, nakoľko si myslí, že nový je pre mna zbytocne kupovat. Co sa tyka tych videi, tak v podstate mi je jedno v akom budem pracovat programe, robil som aj vo Filmore a bol som celkom spokojny. Len mi ide o to aby mi to nesekalo. Určite by som ho chcel mať na min. 3 roky.
Vedeli by ste mi poradiť, aky laptop by bol teda pre mna najlepsi ?
Rozmyslal som, že kupit aj iny laptop ako Mac za tento rozpocet ? Myslite si, že by bolo lepsie kupit nejaky laptop s windowsom ?
Ďakujem veľmi za rady

Uživatelský avatar
chobotnice
Příspěvky: 14
Registrován: 27 zář 2020 13:10

Re: Kupa macbooku

Příspěvek od chobotnice » 22 říj 2020 14:57

Lukas6161 píše:
14 říj 2020 15:37
Zdravím,

ďakujem veľmi pekne za rady. Môj budget je max 20 000 kč. Chcem kupit pouzivany, nakoľko si myslí, že nový je pre mna zbytocne kupovat. Co sa tyka tych videi, tak v podstate mi je jedno v akom budem pracovat programe, robil som aj vo Filmore a bol som celkom spokojny. Len mi ide o to aby mi to nesekalo. Určite by som ho chcel mať na min. 3 roky.
Vedeli by ste mi poradiť, aky laptop by bol teda pre mna najlepsi ?
Rozmyslal som, že kupit aj iny laptop ako Mac za tento rozpocet ? Myslite si, že by bolo lepsie kupit nejaky laptop s windowsom ?
Ďakujem veľmi za rady
MacBook Pro late 2013(2014 je shodný), ale spíš ten MacBook Pro 2015. Pokud na to máte peníze, tak raději vezměte nějaký s i7 a 16 GB RAM. I tak se dá ve Final Cutu či iMovie dobře editovat i se základním modelem. Možná i na Blackmagic design davinci resolve. Měl by vám vydržet alespoň pár let. Doporučuji se vyhnout neoptimalizovaným střihovým programům. Windows je na střih videa příšerné.

Uživatelský avatar
chobotnice
Příspěvky: 14
Registrován: 27 zář 2020 13:10

Re: Kupa macbooku

Příspěvek od chobotnice » 22 říj 2020 14:58

Lukas6161 píše:
14 říj 2020 15:40
Zdravím,

ďakujem veľmi pekne za rady. Môj budget je max 20 000 kč. Chcem kupit pouzivany, nakoľko si myslí, že nový je pre mna zbytocne kupovat. Co sa tyka tych videi, tak v podstate mi je jedno v akom budem pracovat programe, robil som aj vo Filmore a bol som celkom spokojny. Len mi ide o to aby mi to nesekalo. Určite by som ho chcel mať na min. 3 roky.
Vedeli by ste mi poradiť, aky laptop by bol teda pre mna najlepsi ?
Rozmyslal som, že kupit aj iny laptop ako Mac za tento rozpocet ? Myslite si, že by bolo lepsie kupit nejaky laptop s windowsom ?
Ďakujem veľmi za rady
MacBook Pro late 2013(2014 je shodný), ale spíš ten MacBook Pro 2015. Pokud na to máte peníze, tak raději vezměte nějaký s i7 a 16 GB RAM. I tak se dá ve Final Cutu či iMovie dobře editovat i se základním modelem. Možná i na Blackmagic design davinci resolve. Měl by vám vydržet alespoň pár let. Doporučuji se vyhnout neoptimalizovaným střihovým programům. Windows je na střih videa příšerné.

Uživatelský avatar
chobotnice
Příspěvky: 14
Registrován: 27 zář 2020 13:10

Re: Kupa macbooku

Příspěvek od chobotnice » 22 říj 2020 15:06

rony píše:
11 říj 2020 09:29
isteze, prezijes s 8 gb ram. no z roznych dovodov radime dolezitost tohto parametru na prve miesto a radime optimalne cislo pre dnesnu dobu s ohladom na buducnost. Dalsi OS a dalsie verzie app mozu tuto ram potrebovat.

isteze, prezijete dlhodobo aj tak, ze so sebou nosite externy disk a pred pracou ho pripajate. napriek tomu v dnesnej dobe odporucame kapacitu storage na druhom mieste v dolezitosti vyberu a zaroven odporucame istu minimalnu kapacitu tak, aby a to najma v pripade prenosneho zariadenia bola praca komfortnejsia a bolo mozne pracovat bez trvale pripojeneho externeho storage.

mal som laptop s 128gb storage a dakujem neprosim, neodporucam nakolko bez trvale pripojeneho disku to neslo.

isteze laptop z roku 2013 je fajn, urcite bude fungovat a urcite s nim prezijete nejaky ten rok. napriek tomu radim optimalne kupovat taky hardware, aby bol schopny bez vacsich investicii precit viac nez nejaky ten rok ci dva, aby bol schopny znesitelne fungovat pod najnovsim macos i tym buducim.

samozrejme je mozne poradit i kupu prechodky, hw, ktory bude znesitelny obmedzene obdobie a potom si majitel vytiahne znova peniaze a kupi dalsi. i to je relevantne funkcne riesenie.
Ten disk i na retina modelech (2012-2015) dá upgrdovat. Vzhledm k tomu, že se střihové programy a jejich funkce a náročnost nezvyšuje, tak bych řekl, že i 8GB RAM bude stačit spousty let. Navíc se dá zůstat i na starší verzi. Viděl jsem MacBook Pro 13 palcový 2015 s i7 a 16 GB RAM za 21kKč, takže by tam neměl být problém s cenou.

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Kupa macbooku

Příspěvek od mberdych » 22 říj 2020 15:18

Vzhledm k tomu, že se střihové programy a jejich funkce a náročnost nezvyšuje

No nevím, růst rozlišení videa zvyšuje nároky na paměť a samozřejmě diskový prostor. Nikdo neříká, že nejde žít s 8GB, ale pokud dnes kupuji, chci mít rezervu, když už nejde paměť doplnit. Zhodnotit si to musí každý sám.

Uživatelský avatar
chobotnice
Příspěvky: 14
Registrován: 27 zář 2020 13:10

Re: Kupa macbooku

Příspěvek od chobotnice » 27 lis 2020 11:42

mberdych píše:
22 říj 2020 15:18
Vzhledm k tomu, že se střihové programy a jejich funkce a náročnost nezvyšuje

No nevím, růst rozlišení videa zvyšuje nároky na paměť a samozřejmě diskový prostor. Nikdo neříká, že nejde žít s 8GB, ale pokud dnes kupuji, chci mít rezervu, když už nejde paměť doplnit. Zhodnotit si to musí každý sám.
Já třeba stále jedu na FullHD a na vyšší rozlišení asi nikdy nepřejdu a s tou RAMkou: since je připájená, ale existují firmy, které jsou schopny ji vyměnit (dělá se to v případě nefunkčnosti původního čipu) a s dalo by se vyměnit čip za větší. Jinak v záloze je swapování co má macOS a případně jsou tu další řešení.

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Kupa macbooku

Příspěvek od mberdych » 27 lis 2020 11:54

Tak pájet RAMku na desku, to už je hodně velký hardcore a očekávám, že to ani nebude o moc levnější (jestli vůbec) a nemluvě o riziku poškození. Ale každému co jeho jest.

Uživatelský avatar
chobotnice
Příspěvky: 14
Registrován: 27 zář 2020 13:10

Re: Kupa macbooku

Příspěvek od chobotnice » 27 lis 2020 11:59

mberdych píše:
27 lis 2020 11:54
Tak pájet RAMku na desku, to už je hodně velký hardcore a očekávám, že to ani nebude o moc levnější (jestli vůbec) a nemluvě o riziku poškození. Ale každému co jeho jest.
Taky se nabízí možná výměna kusu za jiný s vetší RAMkou nebo výměna celé zakladní desky za jiný kus z větší pamětí. Nicméně RAM se takhle opravuje běžně jestli je připájená.

Odpovědět